İnsanlar Fikirlerinizi Ütopik Buluyorsa, Bizimle Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu Oynayın!

Gönderildinaz04/09/20200 Yorum

 

İnsanlar Fikirlerinizi Ütopik Buluyorsa, Bizimle Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu Oynayın!

 

 

Eleştiri yapmayı beceremiyoruz! Eleştiri yapmak, insanların cesaretlerini kırmak veya gelişmeyi önlemek değildir. Yeni olanı keşfetmeye yardım etmektir, tarafsız olabilmektir, sorgulayabilmek, soru sormayı bilmektir. Kısacası, tarafsızca sorgulayıp, öğrenmektir.

Birçok belirsizlik içerisinden insanlara faydalı olacak bir alanı çerçevelemek ve bu kapsamda bir fikir geliştirmek aslında zorlu bir süreçtir. Bazen aniden aklımıza geldiğini düşündüğümüz fikirlerde bile bilinçdışı ciddi bir çalışma içerisindedir. Aha! anı, bizim farkında olarak veya olmayarak sorguladığımız bir duruma, verdiğimiz cevaptır. Ben bu cevabın, hemen not edilerek araştırmalar ile geliştirilmesi gerektiğine inananlardanım. Ayrıca her insanın özel ve herkesin yaratıcı fikirler geliştirme konusunda da yetenekli olduğuna inanıyorum. Sadece bazen koşullar veya çevremizdeki insanlardan gelen yorumlar kendi fikirlerimizi koruyamamamıza neden oluyor. Buna izin veren ise yine bizleriz.

 

Risk ve belirsizlikler içerisinde yaşıyoruz. Bir ürün tasarlama veya bir girişim tasarlama süreci de birçok risk ve belirsizlikler içerir. Düşünce yaklaşımları bu süreçlerdeki riskleri ve belirsizlikleri azaltma da etkili yöntemlerdir. Yaprak Modeli, anlam odaklı bir tasarımcı düşünce metodudur. Modelin aşamalarından Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu [1] [2], eleştirel düşünce standartlarına göre tarafsız bir şekilde fikrin geliştirilmesini sağlar. Oyun birçok soru içerir ve bu sorular kısa süre içerisinde fikir sahibi tarafından cevaplanmalıdır. Burada amaç fikir geliştirmek ve buzdağının altında olanı ortaya çıkarmaktır. Diğer bir deyişle aha! anında akla gelen üzerine yoğunlaşarak esas olanı keşfetmektir. Yaratıcılık, sadece belirli kişilere lütuf olarak sunulmuş bir beceri değildir, kesinlikle geliştirilebilir bir beceridir. Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu da kendi fikrinizden yeni bir fikir yaratmanızı sağlar. Bu oyunda en büyük kazanç ise yaratıcı özgüveninizi yıpratmayacak olmanızdır. Aksine, yaratıcı özgüveninizi geliştireceksiniz de! Tasarım veya girişim geliştirme sürecinde Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu, bireyin kendine meydan okumasıdır.

 

 

Üzerine tartışmak veya geliştirmek istediğiniz bir fikriniz varsa bizimle iletişime geçin, birlikte Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu oynayalım. Böylece, fikriniz üzerinde derinleşerek yeni ve yaratıcı olanı ortaya çıkarabiliriz.

bilgi@anlamtasarımatolyesi.com adresinden bizimle iletişime geçerek, oyun arkadaşınız olmamıza izin verin, sonrasını birlikte şekillendirelim.

 

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ (MEANING CREATION LAB)

 

 

[1]https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S187705091931213X

[2]https://www.anlamtasarimatolyesi.com/blogs/elestirel-dusunerek-yaratici-fikirler-gelistirilebilir

 

Yorum Yaz