Derinlik İçeren Geri Bildirimler Verin!

Gönderildinaz12/04/20200 Yorum

Derinlik İçeren Geri Bildirimler Verin!

 

Eleştirinin olumsuzluk içereceği düşüncesi günümüzde insanları yanıltan ve eleştirel düşünmeden uzaklaştıran bir durumdur. Maalesef ki böyle algılanmasına, kişinin eleştirel düşünme becerisindeki yetersizlik neden olmaktadır. Bu yetersizlik, eleştirel düşünme metodu uygulamaları ile giderilebilir.

Amaç, bilgi ve bakış açısı bir durum ile ilgili geribildirim vermeden önce kişinin farkında olması gereken düşünce elemanlarıdır. Bu elemanlar, varsayımlar, yorumlama ve sonuç çıkarma üzerinde tarafsız olunmasını sağlayacaktır.

 

Ne?

Eleştirel düşünme, bir durumu değerlendirirken duygularınızın farkında olarak fayda sağlayacak geribildirimler verebilmektir. Olumlu veya olumsuz olması değil geribildirimin içerdiği derinlik önemlidir. Derinlik içerebilmesi için sorgulamayı doğru ve etkili yapmak gerekir.

 

Nasıl?

Kapsamlı ve etkili bir sorgulama yapıp derinlik içeren bir geribildirim verebilmek için zamanınızı verimli kullanmanızı da sağlayacak bir metodunuz olmalıdır.

Anlam Tasarım Atölyesi'nde sosyal ve çevresel sorunlara anlam tasarımı ile çözümler tasarlıyoruz. Anlam odaklı düşünebilmek için katılımcılar ile birlikte hararetli bir tartışma ve sorgulama sürecine göğüs geriyoruz. Bu süreçte yaratıcı özgüvenimizi korumak ve belirlediğimiz amaca uygun geri bildirimler verebilmek içinde eleştirel düşünme metodu uyguluyoruz.

Önerilen bir fikir üzerinde derinleşip, yeni yönlerini keşfetmek için Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu, entelektüel düşünme standartlarına göre hazırlanmış soruları içermektedir. Ayrıca oyunda cevapların verilmesi için önerilen süre kısıtlaması da vardır. Düşünce standartlarına (netlik, doğruluk, kesinlik, ilgililik, derinlik, düşünce özgürlüğü, mantık, önem ve adillik) göre sorgulamada, kişi kendi akıl yürütme becerisini değerlendirir ve geliştirir. Önerilen bir fikri veya hipotezi analiz ederek iyileştirmek için uygulayabileceğiniz bir metot olan Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu ile ilgili detaylı açıklamaya referanslarda belirttiğim linkten ulaşabilirsiniz.

 

Neden?

Dünyayı daha iyi bir yere dönüştürebilmek için faydalı geribildirimler vermeye özen göstermek zorundayız. Yüzeysel veya olumsuz geribildirimler vermek, kişinin mutsuz olmasına, durumun amaca uygun olmayan bir şekilde değişmesine neden olabilir. Anahtar Kelimeleri Yakala oyunu kendinize geribildirim vermeniz gereken durumlarda bile uygulayabileceğiniz bir metottur.

Verdiğiniz geribildirimler derinlik içermek zorunda çünkü sizi farklı yapan bir varoluş amacınız var, izin verin diğer insanlar sizden öğrensin, ilham alsın!

 

[1] Paul, R. & Elder, L. (2006). Critical Thinking. USA: Pearson.

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S187705091931213X 

 

 

 

 

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ (MEANING CREATION LAB)

 

Yorum Yaz