Eleştirel Düşünerek Yaratıcı Fikirler Geliştirilebilir

Gönderildinaz29/06/20190 Yorum

Eleştirel Düşünerek Yaratıcı Fikirler Geliştirilebilir

 

 

Yeni girişim tasarımını uygulamaya geçirebilme sürecinde birçok zorluk yaşanır. Her zorluğun bir çözümü varken, konuyla ilgili yeterli bilgisi olmayan insanlar tarafından gelen yorumlar yıpratıcı ve hatta bazı durumlarda caydırıcı olabilir. Girişimci kendi girişim tasarımını tamamlayabilmek için yapılan yorumlardan eleştirel olmayan ve eleştirel olanları ayırt edebilmelidir. Eleştirinin olumsuzluk içerdiği düşünülür. Fakat doğru yapılabildiğinde gelişmeyi sağlayacak bir düşünce yöntemidir. Eleştirel olmayan düşünce ise belirli bir standardı olmayandır. Girişimci, girişim tasarım sürecinde eleştirel yorumları nasıl ayırt edebilir? Eleştirel yorumlar olarak vurgulanan bir fikrin gelişmesini sağlayacak faydalı paylaşımlardır.

 

 

Girişimci; ‘Yerleşik düzenin teknolojisini, ürünlerini ve iş yapma biçimini yıkar, yerine piyasada daha fazla kabul göreceğine inandığı bir alternatif koyar [1].’ Bu tanıma göre değerlendirdiğimizde girişimci alışılmış durumların dışında bir yenilik ortaya çıkarır. Bu ise, yeni girişim sürecinde birçok farklı yorumun gelebileceğinin bir göstergesidir.

 

 

Dış dünyadan gelen yorumlar, düşünce yapısına göre ayrılarak, eleştirel olanın diğer bir deyişle kaliteli olanın seçimi yapılmalıdır. Düşünce yapısı; amaç, bakış açısı, mesele hakkındaki soru, bilgi, yorumlama ve sonuç çıkarma, kavramlar, varsayımlar, etkileri ve sonuçları olarak sekiz madde ile değerlendirilebilir [2]. Bu maddelere göre girişimcinin yapılan yorumları analiz edebilmesi, girişim tasarımını geliştirmesinde etkili olabilecek detayları fark etmesini sağlayabilir. Bu analiz ile eleştirel olmayan düşünceler belirlenerek, faydasız yorumların kafa karışıklığına neden olması önlenebilir.

 

 

Eleştirel düşünme, karar vermede kullanılan amaçlı, gerekçeli ve hedefe yönelik bir düşünmedir. Dolayısıyla, kişilerin amaçlarını ve bakış açılarını eleştirel düşünme sürecinde belirtmesi gerekmektedir. Bir konuyu sorgulayabilmek için bilgi birikimi gereklidir. Eleştiri düşünce üzerinde derinleşerek yeni ve yaratıcı fikirlerin keşfedilmesini sağlar. Bu nedenle bilgi birikimi önemlidir. Yeterli bilgi birikimi olmayan kişiler tarafından eleştiri yapılması mümkün değildir. Sorgulama sonrasında bir sonuç çıkarmak ve olasılıkları değerlendirmek, eleştirel düşünme sürecinde karara yaklaşıldığını göstermektedir. Bir konu üzerine yapılan sorgulama sonucunda birçok fikir elde edilebilir. Bunlar arasından etkileri ve seçilmesi durumunda olası sonuçları değerlendirmek için belirlenen amaç önemli bir etkendir.

 

 

Anlam Tasarım Atölyesi tarafından düzenlenen çalışmalara katılarak, eleştirel düşünce ile eleştirel olmayan düşünce arasındaki ayrımı, düşünce analizinde pratiklik kazanarak yapabilirsiniz. Ayrıca Anlam Tasarım Atölyesi tarafından tasarlanan “Anahtar Kelimeleri Yakala[3]”, oyunu ile kendi fikriniz üzerinde derinleşerek nasıl geliştirip, iyileştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Online-atölye çalışmalarımızda, bilgi@anlamtasarimatolyesi.com adresinden yerinizi ayırtabilirsiniz!

 

 

 

[1] Girişimci El Kitabı, Harvard Business Review Press, 2018.

[2] Paul R., Elder L. Critical Thinking, 2006 (Pearson, United States of America).

[3] Yaldız N., Bailey M. “The Effect of Critical Thinking on Making the Right Decisions in the New Venture Process”, 3rd World Conference on Technology, Innovation and Entrepreneurship, İstanbul, 2019.

 

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ

Yorum Yaz