İnsanlar Sizinle Yarışırsa…

Gönderildinaz16/09/20200 Yorum

 

İnsanlar Sizinle Yarışırsa…

 

Dünya nüfusu kontrol edilemeyen bir hızla artarken, insanlar neden çevrelerindeki kişiler ile yarışır? Bu kadar rekabetçi olmak gerekiyor mu? Ne zamana kadar rekabet devam edecek? Dünyanın başka bir yerindeki X kişisinin, rekabetçi olan Y kişisinden daha fazla başarıya sahip olduğunu düşünelim…Rekabetçi Y, X ile niye yarışmıyor? X kişinden bihaber olması, X’in var olmadığı anlamına gelmiyor. Rekabet, üstünlük sağlamak için yapılıyorsa, X ile yarışılması gerekiyor. Maalesef ki Y için dünya, yaşamını sürdürdüğü çevre kadar küçük…

 

Siz fikirlerinizi paylaşırken, insanların küçümser tavırlarını hissediyorsanız, bu fikirlerinizin değersiz olduğunu veya yanlış yolda olduğunuzu göstermez. Paylaştığınız kişinin, farkında olarak veya olmayarak sizinle yarıştığını gösterir. Böyle bir durumun, fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Rekabetçi kişi, kırıcı olduğunu önemsemeden sizi acımasızca sorgulayabilecektir. Burada ne kadar doğru sorgulayabildiğini dikkate almadan, verdiğiniz cevaplardan ne kadar mutlu olduğunuza odaklanmalısınız. Tereddüt ettiğiniz cevaplarınızın olması da sizi yetersiz veya yanlış yapmayacaktır. Kendi cevaplarınızı değerlendirirken içinde bulunduğunuz koşulu da göz önüne almalısınız. Karşınızdaki rekabetçi kişinin samimiyetinden şüphe edilecek bir durum yaşıyor olsanız da doğallığınızı korumanız gerekir. Daha yaratıcı olabilmek için doğallığınızı korumalısınız [1]. Bunu gerçekleştirebilmeniz ise doğaçlama yaparak yaşadığınız andan anlam çıkararak öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu ise gerçekten takdir edilmesi gereken bir andır. Kendi cesaretinizle ve yaratıcı özgüveninizi koruma gücünüz ile gurur duymalısınız!

 

Aslında, fikir geliştirilmesinde büyük bir tehdit olarak değerlendirilen Y kişisi gibi rekabetçi kişiler, önemli faydalar sağlayabilir. Elbette, Y kişisi ile fikirlerinizi geliştirmenizi tavsiye etmiyoruz. Sadece, umulmadık bir anda kendinizi girişim fikrinizi sorgulanırken bulursanız önerimizi uygulayarak durumu lehinize çevirebilirsiniz.  Ayrıca, önceki yazımda da bahsettiğim gibi birlikte Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu [2] oynayarak fikirlerinizi geliştirip, buzdağının görünmeyen yüzünü ortaya çıkarabiliriz.

 

Bulunduğu çevredeki insanlarla yarışmayı tercih eden kişi için tavsiyemiz, kendi varoluş amacını keşfetmesidir. Çünkü her insanın varoluş amacı birbirinden farklıdır ve özeldir. Hayatınıza neyin anlam kattığını keşfetmeniz, sizi amacınıza bağlayacaktır, kişilere ve kişiler arası rekabete değil….

 

 

Frankl tarafından belirtildiği gibi “…insan varlığın mutlaka nihai bir anlamı olması gerektiğine güvenmelidir.” [3].

 

 

Naz Y.  – ANLAM TASARIM ATÖLYESİ (MEANING CREATION LAB)

 

[1] Kelley, T., Kelley, D., Creative Confidence: Unleashing the Creative Potential Within Us All, Crown Business, United States, 2013.

[2] https://www.anlamtasarimatolyesi.com/blogs/if-people-find-your-ideas-utopian-play-the-catch-the-keywords-game-with-us

[3] Frankl, V.E., The Will To Meaning, Foundations and Applications of Logotherapy, Plume; later Printing Edition, 1988.

 

Yorum Yaz