Işık Kirliliği Sorununa Anlam Arayışı Atölyesi

Gönderildiadmin28/02/20190 Yorum

Işık Kirliliği Sorununa Anlam Arayışı Atölyesi

 

Kirli bir gökyüzü altında yaşıyoruz çünkü yaptığımız seçimler buna neden oluyor. Işık kirliliğini, neredeyse dünyanın tamamını kaplayan, yeryüzünden yansıyan ışıklardan oluşan bir örtü olarak tanımlayabiliriz. Direkt gökyüzüne gönderilen ve aşırı parlak ışıklar, aydınlatmaların yanış konumlandırılması bu kirliliğin oluşmasında görünür nedenlerdir. Işık kirliliğini durdurabilmek hatta temiz bir gökyüzüne kavuşabilmek için ise temel nedene yani bu kirliliğe neden olan insan davranışlarına odaklanmak gerekir. Neden bir insan renkli bir lazer ışığını gökyüzüne göndermek ister? Bu sorunun tek bir cevabı olmaması, atölye çalışmalarımızda, bu konunun incelenmesi gerektiğini gösterir.  

 

 

Diğer bir önemli detay ise, bir ürünün enerji verimli olması, çevre dostu olması için yeterli midir? Çevre dostu olarak bilinen led lambalar aşırı parlaklıkta ve fazla miktarda kullanımı ile ışık kirliliğini arttırmaktadır. Çevre dostu olan bir mühendislik ürünü yanlış kullanıldığı için ışık kirliliğini arttırıyor. Bu durum hem ürün ve kullanıcı arasındaki yetersiz iletişimden hem de kullanıcı zevklerinin, doğru kullanıldığında çevre dostu olabilecek bir ürünün, kullanım şartlarının önüne geçmesinden kaynaklanıyor olabilir. Başka ihtimaller de mevcut olabilir. Bu durumda atölye çalışmalarımızda detaylandırılacak başlıklar arasındadır.

 

 

Ürün ve kullanıcı arasındaki iletişim eksikliği, tasarım sürecinde kullanıcı davranışlarının, psikolojisinin dikkate alınmamasından kaynaklanır. Tasarımcısı tarafından “dünya harikası” olarak tanımlanan tasarımlar, kullanıcı için yeterli ve açık bir iletişim sunmadığı durumda, üründen hedeflenen verimin alınmamasına neden olur. Aynı enerji tasarruflu led lambaların, ışık kirliliğini arttırdığı durumlar gibi.

 

 

Anlam Tasarım Atölyesi tarafından düzenlenen Atölye çalışmalarında, ışık kirliliğine neden olan davranışlar üzerine incelemeler yapılır. Bu incelemeleri kirliliğe neden olan durumların fotoğrafları üzerinden yorumlayarak, öncelikle mevcut duruma neden olan davranışlar anlaşılır. Çözümü bir mühendislik ürünü ile bulabilir miyiz? Evet, kesinlikle bulabiliriz. Öncelikle buna inanıyoruz. Eleştiri içeren bir metot uygulayan bir Atölye ’de, inançla yola çıkmak belki çelişki oluşturabilir. Fakat inandığımız nokta, mühendislik tasarımlarında fark edilen veya fark edilmemiş olan güç! Mühendislik ürünleri farklı ihtiyaçları karşılamak için tasarlanmasına rağmen temelde ortak bir amaç vardır; hayatı kolaylaştırmak. Çünkü fazlasıyla zorlayıcı ve karmaşık olan insan hayatında kolaylık sağlayan ürünlerin tercih önceliği olacaktır. Kim zaman kazandıracak, işini kolaylaştıracak bir ürünü tercih etmez ki? Bizimde faydalanacağımız, güç olarak belirttiğimiz özellik ile ışık kirliliğine çözüm bulabiliriz!    

 

 

Işık kirliliğine neden olan durumlarla ilgili örnekler ve daha detaylı paylaşımlar atölye çalışmalarında yapılacaktır. Tüm dünyayı saran bu kirliliğin önüne güçler birliği yaparak geçebiliriz. Evrensel bir soruna çözüm, insanları harekete geçirecek bir ürünle bulunabilir.

 

 

 

İş birliği içerisinde, eleştirinin yaratıcılığı destekleyen yönünü ortaya çıkararak, tasarımlarımızla yol gösterici olabileceğimize inanıyoruz. Işık kirliliğini önleyerek gelecek nesillerinde yıldızlardan ilham almalarını sağlayabiliriz. 

 

 

Atölye çalışmalarımıza kayıt yaptırmak için 0 850 255 09 36 arayabilir veya iletişim formunu doldurup gönderebilirsiniz.  

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ

Yorum Yaz