Mühendislik Tasarım Süreci Eğlenceli ve Heyecan Verici Bir Süreçtir!

Gönderildinaz29/09/20190 Yorum

Mühendislik tasarım süreci eğlenceli ve heyecan verici bir süreçtir!

 

Literatürde ısrarla zorlayıcı bir süreç olarak tanımlanmasına rağmen evet; mühendislik tasarım süreci eğlenceli ve heyecan verici bir süreçtir!

Tasarım ekibi oyuncularının kaliteli zaman geçirmesi ve oyuncuların memnuniyetine göre sürecin eğlenceli olduğu değerlendirilebilir. Ayrıca oyuncuların mutlu ifadeleri veya yüzlerinde sıklıkla beliren tebessüm de sürecin eğlenceli olduğunun bir göstergesi olabilir.

 

Geliştirdiğim anlam odaklı kavramsal tasarım metodu olan Yaprak Modeli [1], Anlam Tasarım Atölyesi tarafından düzenlenen atölye çalışmalarında uygulanmaktadır. Metodun her aşaması farklı oyunlar ile tamamlanır. Böylece, Yaprak modeli duygusal faydalar elde etmek için yardımcı olan etkili bir yakınsama yöntemi sağlar [2].     

 

George Bernard Shaw tarafından da vurgulandığı gibi  ‘Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız, oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız.’ Çocukluk yıllarımızda oyun oynarken özgürce hayal kurup bu hayalleri arkadaşlarımızla korkusuzca paylaşıp onları da hayallerimize dahil ederek oyuncaklarımızı paylaşabiliyorduk. Sonra ne olduğu ise kısaca yetişkinler dünyasında daha az oyun veya hiç oyun… Mühendislik tasarım süreci eğlenceli bir süreçtir çünkü farklı oyunlar oynarsınız eğer uyguladığınız metodun aşamaları Yaprak Model’inde olduğu gibi farklı oyunlar içeriyorsa.

 

Bir mühendislik tasarım sürecinde anlam tasarlamak heyecan vericidir çünkü sürecin ilk aşamasında anlam ve dolayısıyla prototip ile ilgili hiçbir fikriniz yoktur. Aslında anlam tasarlanıp prototip oluşturulana kadar çıktı ile ilgili tahminde bulunmak pek mümkün değildir. Uyguladığınız bir metot ve oynadığınız oyunlar var ama ürün ile ilgili bir fikriniz yok, sonuç ise tarafınızdan yapılmış ve anlamı yansıtan bir prototiptir. Ayrıca yeni insanlarla tanışmak ve oyunlar oynamakta heyecan vericidir.                

Bir çevresel veya sosyal sorunun çözümü olarak anlam tasarlamak, ve bunu prototip ile ifade etmek için istekli olmanız yeterli olacaktır!

 

[1]  Yaldız, N. and Bailey, M., 2019. Giving meaning to products via a conceptual design approach. In: Proceedings of the 22nd International Conference on Engineering Design (ICED19). Delft, The Netherlands, 5-8 August 2019. Delft, The Netherlands: ICED. DOI:10.1017/dsi.2019.157.

[2]  Yaldız, N., 2019. Can a new approach to engineering design facilitate harmony between users’ emotions and technological products? In: Proceedings of the Design Society: Designing Development Developing Design (4D) Conference. Osaka, Japan, 21-23 October, 2019.

 

Naz Y.- Anlam Tasarım Atölyesi

Yorum Yaz