Neden su ısıtıcısı tasarlıyoruz?

Gönderildinaz09/06/20190 Yorum

Neden su ısıtıcısı tasarlıyoruz?

 

Anlam Tasarım Atölyesi’ne göre, piyasadaki ürünlere benzer bir ürün üretmek ticari kayba neden olur ve mühendislik ürünlerinin ortak amacına aykırıdır. Mühendislik ürünlerinin ortak varoluş amacı; Hayatı kolaylaştırmak! Anlam Tasarım Atölyesi tarafından düzenlenen her atölye çalışması farklı araştırma sorularına cevap aramaktadır. Su ısıtıcısı tasarımı ile Atölye’nin hedeflediği rekabette yeni yönlerin keşfedilebileceğini etkili bir şekilde göstermektir. Benzer özelliklere sahip neredeyse birbirinin aynısı diyebileceğimiz ürünlerin performansı üzerine yarışın devam etmesi, önlemek için yeterince önem verilmeyen çevre kirliliklerini arttırmaktadır. Atölye’nin diğer blog yazılarında da vurgulandığı gibi mühendislik ürünlerinin alışkanlık kazandırma özelliği vardır. Bu özelliği dikkate alarak su ısıtıcısı tasarımımız ile bir sosyal soruna çözüm tasarlamak istiyoruz. Atölye çalışmalarında fotoğraf kataloğu ve farklı senaryolar üzerinden değerlendirmeler yaparak, zorba kişilerin davranışlarında iyileşmeler sağlayacak ürün önerileri hazırlıyoruz. Bir günde birçok kez kullandığımız, birbirine benzeyen birçok çeşidi olduğu için bu ürünü su ısıtıcısı olarak belirledik.   Bu çalışmada sosyal bir sorunu birlikte çerçevelendirerek, anlam tasarlıyoruz. Tasarlanan anlama göre ürünün fonksiyonu ve şekli üzerinde yenilikler yapıyoruz. ‘Su ısıtıcısı rahatsızlık veren duygularda değişimi, iyileşmeyi sağlayabilir mi?’ sorusuna cevap arıyoruz.

 

Günün büyük bir bölümünün geçirildiği işyerlerinde, çalışanların huzur ortamına sahip olması en temel haklarındandır. Sosyal bir grubu oluşturan çalışanlar arasındaki uyumsuzluklar veya anlaşmazlıklar huzur ortamının zarar görmesine veya hiç oluşamamasına neden olmaktadır. Huzursuzluklara neden olabilecek birçok farklı seçenek olabilir. Bunlardan biri zorba bir çalışanın tahammül edilmesi zor tutumu ve tavırlarıdır. İş yerinde bir kişinin kendi yetersizliklerini gizlemek için kaba davranması, hoşgörüsüz, aşırı kontrolcü ve kıskanç olması diğer çalışanların psikolojik olarak yıpranmalarına neden olmaktadır.

 

Mark Twain, İnsan Nedir kitabında, ‘…performans şahsi değildir; yapı yasalarının bir sonucudur. Yapmak için ayarlandığı işleri yapıyor olması bir hüner değildir…’ diye yazmıştır. O halde hüner nedir? Anlam tasarımına öncelik vererek mühendislik ürünlerine yeni hünerler, özellikler, değerler kazandırıyoruz. Mühendislik ürünlerinin gelişimini anlam tasarımı ile gerçekleştirmek, daha yaşanabilir bir dünya için sürdürülebilirlik anlayışının doğru yorumlanmasını ve uygulanmasını sağlayacaktır.    

 

Farklı görüşlerin bir araya geleceği atölyede, oynayacağımız Anahtar Kelimeleri Yakala Oyunu ile eleştirel düşünerek yaratıcı ve farklı çözümlerin elde edilebileceğini deneyimleyebilirsiniz. Atölye çalışmaları bir durumu farklı açılardan değerlendirebilmeniz için fırsat sunar. Çalışmalara katılarak kendi girişim tasarımınızı başlatabilirsiniz.

 

Atölye çalışmasına katılmak için istekli olmanız, Atölye programından uygun gün ve saat seçerek kayıt yaptırmanız yeterlidir!

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ

Yorum Yaz