Neden takım oyuncusu olmalısınız?

Gönderildinaz24/09/20190 Yorum

 

NEDEN TAKIM OYUNCUSU OLMALISINIZ?

 

Anlam Tasarım Atölyesi’nde mühendislik tasarım sürecinin kavramsal tasarım aşamasının uygulandığı birçok farklı online ve fiziksel multikültürel atölye çalışmaları düzenledim. Bu çalışmalar öncesinde detaylı bilgi almak için iletişime geçen birçok kişi oldu. Genellikle atölye konusu ile ilgili bilgi yetersizliği veya mühendis olmamak gibi detayların takım oyuncusu olmak isteyen kişilerde motivasyon düşüşüne neden olduğunu söyleyebilirim. Sıklıkla sorulan sorular ‘Bu konu ile ilgili yeterli bilgim olmadığını düşünüyorum, bu durum takım oyuncusu olmam için bir engel midir?’, ‘Mühendis değilim ama takım oyuncusu olabilir miyim?’, ‘Ön çalışmayı yapamayabilirim, bu sorun olur mu?’ vb. sorular…. Kesinlikle bu sorular karşısında verebileceğim en içten tavsiye; lütfen, kendinize engel koymayı bırakın!

 

Yapabilirsiniz! Uyguladığımız yöntem Yaprak Modeli; kendi yaratıcılık becerileriniz karşısında hayret etmenizi sağlar. Ayrıca işbirliği ortamında asla yalnız olmazsınız! Mühendis olmamanız takım oyuncusu olmanıza engel değildir. Bir öneri sunmak ve eleştiri ortamında fikrinizi geliştirmek için mühendis olmanız gerekmiyor. Atölye çalışmalarında konuları çevresel ve sosyal sorunlar arasından belirliyoruz, ihtiyacımız olan sizlerin günlük hayatta yaşadığınız tecrübeler, gözlemlerinizdir. Daha fazlasını sizlerle çalışmalarda paylaşıyoruz!

 

Atölye çalışmasının konusu ilginizi çektiyse ve yukarıdaki sorular ve cevaplar ile benzer endişelerinizi giderebildiysem; Neden atölye çalışmalarında, takım oyuncusu olmalısınız?

Bir sorunun çözümü için birçok farklı seçenek mevcuttur. Her bir seçeneğin sonucunda elde edilen verim farklı olabilir. Zamanda yolculuk yapamadığımız için kriterleri belirler ve seçenekler arasından en uygun olanı seçeriz, sonuç ise diğer bir seçim için kriterleri etkiler… Ve böylece kriterler – seçenekler – kararlar döngüsünü oluştururuz. İyi bir sonuca yaklaşmak için uygun bir metodunuz var mı? Kararlarınızın hayatınızı tasarladığını biliyorsunuz, fakat karar verme yönteminiz nedir?

Birkaç yıl öncesine kadar benim bir karar almadan önce uyguladığım bir metot yoktu. Bu eksiklik bende hayal dünyamın sınırlı kalmasına neden olmuştu. Hayal dünyasını sınırlamak, biraz dehşet verici neyse ki şuan durum benim için biraz farklı… Bu farkın oluşmasında eleştirel düşünme ve duygusal zeka becerilerimi geliştirmemin etkisi büyüktür. Bu becerilerin gelişmesindeki en büyük etken ise Yaprak Modeli aşamalarını atölye çalışmalarında uygulamaktır. Tahmin edebileceğiniz gibi, mühendislik kavramsal tasarım süreci, karar vermeden tamamlanamaz. Bir mühendislik tasarım metodu uygulamasında duygusal zeka ve eleştirel düşünme becerilerini kullanmanın, ilgisiz kavramlar olarak düşünülmesi maalesef ki büyük bir yanılgıdır. Bir müşteri veya kullanıcı için ürün tasarlıyorsanız onun isteklerini, davranışlarını anlamak zorundasınızdır. Davranışlara neden olan duygularımızdır. Kendi duygusal zeka becerileriniz ile bir başkasının duygularını anlayabilir ve hipotezlerinizde yorumlayabilirsiniz. Eleştirel düşünme yöntemi ise sizin duygularınız karşısında tarafsızlığınızı korumanızı ve gerçek ihtiyacı anlamanızı sağlayacaktır. Kararlarınızı etkileyen kriterler nelerdir? İhtiyaçlarınız mı? Duygularınız mı?

Bir mühendis değilseniz ve bu çalışmanın hayatınıza nasıl bir etkisi olacağını düşünüyorsanız, takım oyuncusu olmanız, farkındalığınızı ve kendi duygularınızı anlama arzunuzu arttırmanızı sağlayabilir. Kendi duygularınızı anlarsanız, başkalarınınkini de anlayabilirsiniz! Multidisipliner bir çalışma, bir durumu farklı bakış açıları ile değerlendirmenizi ve birçok yeni bilgiyi öğrenmenizi sağlar. Takım oyuncusu olmanızda ki en büyük etki ise fikirlerinizin, bir sosyal veya çevresel sorunun çözümü için faydasıdır.

Aşağıdaki şekilde daireler içerisinde belirtilenler çalışmalardan elde edeceğiniz diğer kazanımlardır. En çok ilginizi çekeni, yorum olarak paylaşın atölye çalışmalarında nasıl elde edeceğinizi açıklayayım!

 

 

             

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ

Yorum Yaz