Sorunları Anlam Tasarlayarak Çözebilirsiniz!

Gönderildinaz02/09/20200 Yorum

 

Sorunları Anlam Tasarlayarak Çözebilirsiniz!

 

 

Liderler insanların kederlerini anlamalı ve anlam bulmalarına yardımcı olmalıdır [1]. Hayatımızın lideri olabilmeyi başarmak varoluş amacımızı anlamamızı sağlayabilir. Tasarımcı düşünce yaklaşımını ürün tasarım sürecinde uyguluyor olmamız kendi hayatımızı tasarlarken de uyarlayabileceğimizin bir göstergesidir.

 

Herhangi bir sorunun çözümünü düşünürken veya iş hayatında (tasarımcı olmasanız bile) karşılaştığınız probleme tasarımcı düşünce yaklaşımlarını uygulayarak çözüm tasarlayabilirsiniz. Bu şekilde bir soruna çözüm tasarlamak, tekrar aynı durumla karşılaşmamanız için de önleyici olacaktır.

 

Aslında emek verdiğimiz her proje veya uğraş sonucunda bir çıktı elde etmek istiyoruz. Burada çıktı olarak adlandırdığım, maddi üstünlük veya duygularımıza hitap eden manevi bir fayda da olabilir. Tasarımcı düşünce yaklaşımı ile mühendislik ürünlerinde yapılacak değişiklikler de hedeflenen çıktının belirlenmesinde ihtiyaçlar, kısıtlamalar, yapılabilirlik, belirsizlikler gibi incelenmesi ve değerlendirilmesi gereken kriterler vardır.  Mühendislik ürünlerinden elde edilecek çıktı sadece maddi getiri olarak düşünülmemelidir. Anlam Tasarım Atölyesi’nde bir mühendislik ürününün canlıların hayatı üzerindeki olumsuz etkiyi en aza indirmek de üründen hedeflenen karlar arasındadır.

 

Herhangi bir çözüm üretmeden önce, karşılaştığınız sorundan bir anlam çıkarabilirsiniz. Bu anlam, sorunları faydalı şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır. Aynı mühendislik tasarım sürecinde olduğu gibi her sorunun sonucunda elde etmek istediğimiz bir amaç vardır. Sizi amacınıza götürecek olan ise tasarladığınız anlam olacaktır. Anlam tasarımını da mühendislik tasarım sürecinde olduğu gibi ihtiyaçlarınız, kısıtlamalar ve koşulları dikkate alarak yapabilirsiniz. Ayrıca, belirsizlikler içerisinde yaşarken, karşılaştığınız sorunlara tasarlayacağınız faydalı anlamların hayatınız da uygulanabilir katkıları olmalıdır.   

 

Anlam Tasarım Atölyesi tarafından düzenlenen çalışmalarda uygulanan Yaprak Modeli, anlam odaklı ve takım tabanlı bir modeldir. Çözüm olarak tasarlanacak olan ürün için öncelikle anlam tasarlanır. Anlam tasarımı ise takım üyeleri arasında yapılan şiddetli bir eleştiri süreci sonucunda gerçekleşir. Bu süreçte, katılımcılar hem bir sorunun çözümü için anlam tasarlar hem de bu anlamı tasarlayabilmek için yoğun bir eleştiri kaosundan geçerler. Sonuç olarak ise kendi yaratıcıklarına hayran olmalarını sağlayacak anlamlı bir ürün tasarlarlar…

 

Tasarımcı düşünce yaklaşımı olan Yaprak Modeli aşamalarını atölye çalışmalarında uygulayarak, karşılaştığınız sorunlara anlam tasarımı ile yaratıcı çözümler üretebilirsiniz. Bu aynı zamanda duygusal zeka becerilerinizin gelişmesini sağlayacak ve ilham veren bir lider olmanızda destekleyici olacaktır.

 

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ (MEANING CREATION LAB)

 

[1] https://hbrturkiye.com/dergi/ekibinizin-iyilesmesine-yardim-edin

Yorum Yaz