Teknoloji Kirliliğini Önlemek için Bir Çözümümüz Var!

Gönderildinaz18/09/20200 Yorum

 

Teknoloji Kirliliğini Önlemek için Bir Çözümümüz Var!

 

 

“İstediğimiz ihtiyacımız olan şey, sadece yaşayabileceğimiz para değil, her şeyden önce onun için yaşayabileceğimiz, hayatımıza anlam veren bir şey olmasıdır.” [1]

 

 

Mühendislik ürünlerinin performanslarını ve özelliklerini, tasarladığımız anlama göre belirleyerek mevcut rekabet zihniyetine meydan okuyoruz. Kullanıcıların, anlam arayışı içerisinde olduğu bir dünyada, tasarladığımız anlamlar ile insanlara ilham vermek istiyoruz. Alışılmış mühendislik tasarımları, insan hayatını zorlaştırmakta ve canlıların hayatını tehlikeye sokmaktadır. Ürünlerin özelliklerinde yapılan iyileştirmelerin inovasyonu olarak adlandırılması, teknoloji kirliliği ile baş etmeyi imkânsız bir hale gelmiştir. Bakış açımızı, mühendislik tasarım sürecine yaklaşımımızı değiştirme cesaretini göstermek zorundayız!

 

 

Atölye’de, kavramsal tasarım metodu olan Yaprak Modeli aşamalarını multi-disipliner gruplar ile uygulayarak önce anlam sonrasında da prototipler tasarlıyoruz. Prototipleri, kâğıt, kalem, karton, yapıştırıcı vb. ucuz ve basit malzemeler ile yaparak hata yapma ve yeniden başlama özgürlüğümüzü koruyoruz!  Bu çalışmalarda, farklı bakış açılarına göre bir sorunu değerlendirerek, gerçeğin arkasındaki olayı analiz ediyoruz ve canlılar için faydalı çözümler tasarlıyoruz. Önceki yazımda da belirttiğim gibi; anlamlı mühendislik ürünlerinin insanların doğrudan kullandığı, su ısıtıcısı, kahve makinası veya telefon gibi ürünler ile sınırlı kalamayacağını, bir redüktörün veya bir hidrolik pompanında anlam tasarımı ile tasarlanabileceği gerçeği kabul edilmelidir [2]. Bu kabul ve değişim, canlıların hayatına fayda sağlayıp dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirecektir.

 

 

Anlam odaklı tasarım ile teknoloji kirliliği önlenebilir ve uzun süreli ticari başarılar sağlanabilir. Sadece bütün mühendislik ürünlerinin, insanlar için anlamı olabileceğine inanılması gerekmektedir. Sonraki aşama için Anlam Tasarım Atölyesi, kendi tasarladığı anlam odaklı tasarım metodu olan Yaprak Modeli’ni önermektedir.

 

 

Daha fazla bilgi için bizimle bilgi@anlamtasarimatolyesi.com adresinden iletişime geçebilir veya yorum yapabilirsiniz!

 

 

 

Naz Y. – ANLAM TASARIM ATÖLYESİ (MEANING CREATION LAB)

 

 

[1] Frankl, V.E., Yaşamak için Bir Nedeni Olan Hayatın Anlamı ve Direnç, 2018.

[2] https://www.anlamtasarimatolyesi.com/blogs/how-should-the-end-user-feel

Yorum Yaz