Yaratıcı Özgüveni Korumak

Gönderildiadmin20/02/20190 Yorum

 

Yaratıcı Özgüveni Korumak

 

 

“Hayal gücü, yaratıcılığa; yaratıcılık, inovasyona; inovasyon, girişimciliğe yol açar [1].” Tina Seelig’in de belirttiği gibi, temeli hayal kurmak olan girişimcilik, girişimcilerde yüksek yaratıcı özgüven olabileceğini de destekler niteliktedir. Yeni fikirler üretme kabiliyeti ve bunları deneme cesareti olarak tanımlanan yaratıcı özgüvene, sahip insanlar, daha iyi seçimler yapar, yeni yönlere daha kolay yönelir ve inatçı gibi görünen sorunlara daha iyi çözümler bulabilirler [2].  Fakat girişimcilerin yaratıcı özgüvenlerini düşürebilecek birçok etken vardır. Kişisel özelliklere göre yaratıcı özgüven kırılma eşiği farklılık göstersede genel olarak girişimcilerin bulundukları çevreye yapmak istedikleri yenilikleri kabul ettirme süreci cesaret kırıcı olabilir. Gerçekleştirmek istediği proje için sponsor arayan girişimciler, konuyla ilgili yeterli bilgisinin olmadığının farkında olmayan, kibirli kişiler ile görüşmek ve projesini kabul ettirmek için ikna etmek zorunda kalabilirler.  Girişimcilerin yapmak istedikleri farklılıklarda, çalışacağı çevrenin tutumu da etkilidir. Çevrenin, ileri görüşlü ve açık fikirli olmaması yıldırıcı olabilecek faktörler arasındadır. Ayrıca ekonomik durum, pazar, müşteriler, ikame ürünler de girişimcinin kontrol etmesi ve önüne geçmesi gereken alanı genişleten faktörlerdir. En cesur olması gereken zamanlar ise projeleri hakkında başkaları ile paylaşım içerisinde oldukları zamanlardır. Girişimcilerin, yaratıcı özgüvenlerini koruyabilmeleri için etkili olacak önemli etkenlerden biri neye inandıklarını, amaçlarını belirlemeleridir. Bu amaç proje sonucunda elde etmek istenenden daha çok kendilerini tanıtabilecekleri vizyonlarını içeren ve kendilerini motive edebilecekleri inançlarıdır. Bandura, insanların inanca sahip olduklarında, daha zorlu mücadelelere giriştiklerini, daha uzun süre azmettiklerini, engeller ve başarısızlık karşısında daha dirençli davrandıklarını yaptığı çalışmalarla göstererek, bu inanca öz-yeterlilik adını vermiştir [2].

 

 

Anlam Tasarım Atölyesinin kurulmasındaki inanç; sevdiğimiz fikirleri, üretime dönüştürecek cesareti ve inancı oluşturmak, böylece ilham kaynağı olabilecek tasarımlar ile özgür düşmenin gücünü açığa çıkarmaktır. Atölye ’de, düzenlenen çalışmalarda, anlam inovasyonu ile yenilenecek ürünlerde, inovasyon için doğru başlangıç noktası tespit edilir. Yeni tasarlanacak mühendislik ürünlerinde ise anlam odaklı yöntem uygulaması ile öncelik anlam tasarımının olacaktır. Atölye çalışmalarına başlarken, katılımcılarda oluşturulması hedeflenen bakış açılarından biri, “Eğer karşılaştığınız her şeyi geliştirmeyi amaçlayan gözle bakarsanız sayısız fırsat bulursunuz [1].”. Bu bakış açısının oluşturulması, yaratıcı özgüven korunmasını da destekleyecektir. 

 

 

 

 

[1] Seelig, T., Creativity Rules Get Ideas Out of Your Head and Into the World, Harper Collins Publishers, New York, 2015.  
[2] Kelley, T., Kelley, D., Creative Confidence: Unleashing the Creative Potential Within Us All, Crown Business, United States, 2013.

 

 

 

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ

Yorum Yaz