Zamanınızı Doğaçlama Yaparak Yönetin

Gönderildinaz06/12/20190 Yorum

Zamanınızı Doğaçlama Yaparak Yönetin

 

Bir güne başlarken, günlük amacınızı nasıl belirlersiniz? Amacınız iş yerindeki sorumluluğunuza uygun görevleri tamamlamak mı? Veya günlük rutininizi bozmadan, kabullenici bir tavırla günü bitirmek mi? Aslında günlük bir amaç, net, odaklı ve kısa sürede ulaşılabilir bir arzu olarak belirlenmelidir. Örneğin, yeni bir insanla tanışmakta günlük bir amaç olabilir. Uzun vadeli bir amacın alt basamakları da günlük bir amaç olabilir. Benim bugünkü amacım nasıl bir zorlukla karşılaşırsam karşılaşayım, kendi mutluluğumu bozmamaktır. Gün sonunda bunu başardığımı ve mutlu bir gün geçirdiğimi hissetmek istiyorum. Günü üretken bir şekilde geçirebilmek için planlama yapmadan önce günlük hedefler belirlenmelidir. Öz farkındalık, hedefleri belirleyebilmek için kullanılması gereken bir beceridir. Simon Sinek [1] tarafından önerilen Altın Çember modelini uygulayarak, sırası ile ‘Neden?-Nasıl?-Ne?’ sorularına verilen cevaplar ile öz-farkındalık arttırılabilir. Günlük zaman planlaması yapmadan önce ‘Neden?’ sorusunun cevabı ile bireysel amaç belirlenebilir.  Öz disiplin ise bu hedefleri gerçekleştirebilmek için kararlılığı sürdürebilmektir.

 

Geri dönüştürülemeyen en değerli kaynak, zamandır! Zamanı doğru yönetmek üretkenlik ve motivasyonu arttırırken, zamanı yönetebilmek için de motivasyon gereklidir. Yapılan planlamaya uymak içinse öz-disiplin bireyin hedeflerine ulaşılmasında belirleyici olacaktır. Bireysel hedeflerinizi belirleyin ve bunları iş yerinizde tamamlamanız gereken görevlerle karıştırmayın! Verimi arttırmak, günlük, aylık ve yıllık hedeflere ulaşabilmek için zaman yönetimi ile ilgili birçok yöntem önerilmiştir. İşin teslim tarihine göre yapılacak işlere öncelik vermek, zorluk derecesine göre süre belirlemek, zor olan işe önce başlamak gibi. Uygulandığında hepsi fayda sağlayacak fikirler ve yöntemler olabilir. Fakat bireyin zaman yönetimi için gerekli olan motivasyonunu ve öz disiplinini arttırmada yetersizdirler. Ayrıca görev ve süre odaklı yaklaşımları uygulamak her zaman mümkün olmayabilir.

 

Hatanın kaynağı ne olursa olsun, robotlar bile hata yapar. Planlanan zamanlamada gecikmeler olabilir. Zamanı yönetmek, dakik olarak her işi planlanan süre içerisinde tamamlamak değildir. Zamanı yönetmek, bireyin kendisini yaratmasıdır. Dolayısıyla zaman yönetiminde, hatalardan anlam çıkarabilmek ve doğaçlama yapabilmek gereklidir. Hedeflerinizi ertelemeyin, öz disiplininizi kaybetmeyin, doğaçlama yaparak kendi motivasyonunuzu koruyun. Yaşadığınız anın anlamının farkına varın, her saniyeden yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz! Kendinizi yaratın!

 

Anlam Tasarım Atölyesi, çalışmalarında kendi geliştirdiği zaman yönetme metodu olan Nefes Alarak Kazanma Haritasını (Şekil 1) uygular. Atölye çalışmalarından önce katılımcılar ile paylaşılan bu metot, belirlenen amaca göre günün planlamasını önerir. Önemle vurgulanmalıdır ki, günlük bir amaç, sizin ulaşmak istediğiniz uzun vadeli amacınızın bir aşaması olabilir. Dolayısıyla günlük amaçlar belirlenirken öz farkındalığınızı arttırmanız için ‘Neden?’ sorusunu sormanız önemli ve gereklidir. Şekil 1’de Görev X – 1. Aşama olarak belirtilen, gün için yapılması gereken X olarak tanımlanmış görevin 1. aşamasıdır. Diğer bir deyişle, görevi parçalara bölün ve kendinize nefes almak için molalar yaratın. 15 dakika veya 20 dakika bir işe yoğunlaşmanın ardından 5 dakika farklı bir konu ile ilgili yazı okumak, yürümek, müzik dinlemek veya nefes egzersizleri yapmak veya resim yapmak, hayatınızın sadece görevlerden oluşmadığını bilerek yaşamanızı ve değerli olduğunuzu hissetmenizi sağlayacaktır. Hangi göreve önce başlamanız gerektiğine günlük amacınıza göre karar verebilirsiniz. Teslim tarihi yaklaşan veya zorlayıcı görevlere önce başlanması da tavsiye edilmektedir. Görev aşamaları tamamlandıktan sonra gün içerisinde kişisel gelişim çalışmaları için zaman ayrılması önerilmektedir. Bunun iş saati içerisinde gerçekleştirilmesi bireyin kendisine zaman yaratmasını sağlayacaktır. Kişisel gelişim çalışmaları bireyin kendini yaratması, hayatının anlamını bulması için etkili bir araçtır. Bunun iş saatleri içerisinde yapılması zıtlık yaratarak, yaratıcı olmak için bireyi cesaretlendirecektir. Kişisel gelişim çalışmasını yapmakta bir yaratıcı düşünme sürecidir. Kısa bir sürede, iş saati içerisinde bu çalışmalar nasıl yapılabilir? Bir iş arkadaşınızın davranışlarını gözlemleyerek, davranış-duygu analizini yapmaya çalışarak (Duygusal zeka becerilerinizin gelişmesini sağlayacaktır.) veya motive edici sözler okuyarak, günlük olumlamalar (bilinçdışınızın gücünü kullanarak) tekrarlayarak olabilir. İş saati içerisinde kendi uygulayacağınız çalışmayı yorum olarak paylaşırsanız, diğer okuyucuların sizden ilham almalarını sağlayabilirsiniz.

Şekil 1: Nefes Alarak Kazanma Haritası

 

‘Kişi eğer iyi ilişki kuramazsa, insanlarla birlikte olmayı sevmezse, bir parça dışarıdan korkuyorsa, içe dönükse, özgüvensizse, kolay işi yapar ama sonunda başarısız olur.’ Muhtar Kent [2]

 

Dolayısıyla zamanı yöneterek üretkenliğinizi arttırmak istiyorsanız, iletişim becerilerinizi iyileştirmek için kendinize görevler belirleyin. Farklı bakış açılarını anlamak, kültürün bireyin yorumlama kabiliyeti üzerindeki etkisini dikkate almak ve duygusal iç görüyü arttırmak, iyi ilişkiler kurmak için faydalı araçlardır.

 

Her gün ciddiyetle bir hobiye zaman ayırmak belki mümkün olmayabilir. Fakat haftanın belirli günlerinde hobiniz içinde zaman yaratın, kendi hayatta kalma stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Hayatın merkezi, iş hayatı değil, sizsiniz! Kendinizi yaratın, insanlar sizden ilham alsın!

[1] Sinek, S., 2009. Start with why? How great leaders inspire everyone to take action. Portfolio Penguin Group.

[2] Gürses Tatar, Ö., 2017. Başarısızlık Hikayeleri Bazen Olmaz. Kronik Kitap. 

 

Naz Y. - ANLAM TASARIM ATÖLYESİ

Yorum Yaz